Bi chamd khairtai? Te amo? Ne a ne a ne!

24. srpna 2015 v 11:36 | Nobody |  Mimo mísu
Miluji tě. Të dua. Ja ciabe kakhaju*. T'estimo. Wǒ ài nǐ. Ich liibe-dich. Mahal kita. Je t'aime. Ti amo. Suki desu. Sarang hae. Te amo. Tiako ianao. Ngiyakuthanda. Ke a go rata. Ndinokuda. Em/anh yêu anh/em. Nadxiie lii. Bi chamd khairtai. ...

*strašně se omlouvám ale doprkýnka, to zní tak vtipně!! :D Kakhajuuu, weehehe.


Poměrně hodně často se zamýšlím nad těmito dvěma frázemi (sakra, dala jsem ty slova do správnýho tvaru? Brr jak je ta čeština zrádná!), spíše nad tím, co vlastně znamená milovat a jak to člověk pozná?
Příjde mi hodně k zamyšlení, jak touhle frázičkou "Miluju tě" dokáží někteří jedinci plýtvat jak vodou. (Mimochodem, plýtvání vodou je další věc k zamylšení, když už jsme u toho.) A ještě víc k zamyšlení, když to použijou náctileté děti.
Já osobně nedokážu říct o nikom, že bych ho někdy milovala. Nevím, jestli je to čistě mé ego, nebo to prostě nepoznám a nebo to láska nebyla, ale já rozlišuji "zamilovanost" od "lásky" respektive fáze, kdy se podle mého jedině hodí "miluji tě". (A NEBO, to prostě neumím, v tom případě by byl zbytek článku absolutně o ničem.)

Není silnějších slov než těchto, a mnozí si to, očividně, vůbec neuvědomují.
Troufám si říct, že vztah, který jsem měla rok, nebyla láska. Nevím jak on mne, ale já ho měla pouze velice ráda. Asi. Čert to vem. Každopádně mi na tom nepříjde vůbec nic špatnho.
Nikdy jsem nikomu neřekla, že ho miluju a nikdy jsem to zatím od nikoho neočekávala, protože jsem nikdy nebyla v takové fázi, kde by to bylo vhodné.
Je mi 18 let a myslím, že pro můj věk a zkušenosti zatím víc, než bohatě stačí "mám tě rád/a" a i to dokáže zahřát u srdíčka, když je to myšleno vážně. Naopak, někdo mi teď říct, že mě miluje, asi se mu vysměju a řeknu, že je to maximálně zakoukanost. Pro takovou fázi se možná i více hodí "jsem do tebe blázen," ne? Hehe.

Milovat někoho? Proč já mám za to, že to je něco, co se musí pěstovat roky? Kde jsem tohle přesvědčení vzala? Nepřidávám slovům "miluju tě" větší hodnotu, než skutečně mají? Nebo se jim vyhýbám záměrně, protože mám strach a nechci si nic namlouvat?


Každopádně, jak už jsem psala, dle mého se láska pěstuje roky. Není to něco, co se jen tak zčistajasna objeví, rozklepe vám kolena a v břiše roztančí motýly. To je zamilovanost. Ta taky pěkně rychle dokáže vyprchat. Ale láska je jako pěstovaná květina, ze začátku možná není ani vidět, ale s péči vyroste v něco krásného, obdivuhodného, jen tak nevyprchá. Láska prostě je.
Zapomeňme teď na pyl, a že existuje nějaká alergie, a na brouky co se kolem květin motají, protože nepříjemnosti a těžkosti jsou vždycky a vždycky budou.

Jako lásku si opravdu nepředstavuju "vztahy" na pár týdnů, měsíců. To jsou možná chabý pokusy a kdo během těchto chabých pokusů vypustil z úst i několikrát "Miluji tě", tfuj!
Jako lásku si představuju něco, co se pěstuje roky. Klidně desítky let. Zní to téměř nemožně, ale něco, co prostě nezmizí. Nikdy nic není ideální a já jsem moc mladá, abych si něco takovho dovedla představit. Můžu jen hádat, co nám život připravuje za nástrahy a proč je tolik rozvodů.

Můj mladý mozek je na to asi ještě nezralý. Až mi bdue 80, možná budu schopná vám o lásce povědět trochu něco víc. :))) Každopádně, já si ty dvě slovíčka šetřím pro někoho speciálního. .)

Co si o tom myslíte vy?


 


Komentáře

1 Jana Jana | E-mail | Web | 25. srpna 2015 v 13:54 | Reagovat

Jsem ráda, že máš stejné "problémy" s češtinou jako já :D Názor na pěstování lásky máme stejný. Nemyslím si, že milovat někoho začneme ze dne na den. Nejdřív tak po půl roce dokážeme poprvé jen ochutnat, jaké to asi je, milovat a cit si potom pěstujeme další dlouhá léta. A krásný obrázek na závěr :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama